Kromě historie, kultury a přírodních zážitků bude při Vašem pobytu v Zhořelci postaráno i o Vaše tělesné blaho. Kulinářské zážitky se tu neodmyslitelně pojí s jedinečnou atmosférou místa. Pohled na jídelní lístky tohoto německo-polského města na Nise Vám prozradí, že tu můžete očekávat neuvěřitelnou rozmanitost. Najdete tu samozřejmě velké množství tradičních pokrmů pocházejících ze slezské, saské a polské kuchyně. Ale to zdaleka není všechno. Gastronomové a kuchaři prezentují regionální produkty, veganské a vegetariánské speciality, nové interpretace klasických pokrmů a samozřejmě vždy velké množství chutí.
Tady Vám bude chutnat
Hosté, kteří jsou hladoví a mají chuť na nějakou specialitu, mají těžkou volbu. Samozřejmě tu najdou tradiční německé a polské pokrmy, ale i regionální speciality. Ve spíše jednoduché kuchyni Slezanů vyniká zejména pokrm „slezská nebeská říše“. Pod tímto názvem se skrývá uzený hřbet, sušené švestky, meruňky, šťavnaté knedlíky a mouka a máslo na omáčku. A samozřejmě by měli vyzkoušet bigos, polské národní jídlo – hustou polévku z kysaného zelí, bílého hlávkového zelí, lesních hub a různých druhů masa a uzenin.
Ale výběr je ještě větší. Ať už si dáte lehčí nebo vydatné jídlo, veganské speciality nebo steak, slané či sladké, slow food nebo pizzu, zhořelečtí gastronomové Vám nabídnou kromě kuchařského umění, sezónní inspirace a vynikající chuti samozřejmě i velkou dávkou fantazie. Nechte se překvapit.
(c) Paul Glaser
Makovky s vaječným likérem
(c) Frank Hamm
Sladká pokušení
Zhořelecké kavárny a cukrárny lákají rozmanitými sladkými hříchy cukrářského umění; zejména milovníci máku si přijdou na své, když ochutnají makový koláč s drobenkou. Také slezské makové knedlíky by měly mlsné jazýčky rozhodně okusit. Podávají se obvykle ve skleněné misce, čerstvě posypané cukrem a skořicí.
Osvěžení v létě slibují četné zmrzlinárny, které nabízejí nejrůznější, zčásti velmi osobité, vlastní kreace. Točenou zmrzlinu, veganskou bio-zmrzlinu nebo bohaté zmrzlinové poháry. Projděte si město a ochutnávejte.
Zážitek pro všechny smysly
Gurmáni se mohou vydat na objevnou kulinářskou cestu po obou hlavních historických náměstích, Untermarkt a Obermarkt, i do uliček Neißstraße, Peterstraße a Weberstraße. V těchto končinách se etabloval velký výběr kaváren, restaurací a hospůdek. A přitom se sobě nepodobají a každý podnik by mohl vyprávět svůj vlastní příběh. Skvělá venkovní posezení a romantické vnitřní dvory, historické zdivo i klenby osvícené pochodněmi vytvářejí neopakovatelné, přívětivé prostředí. A aby toho nebylo málo, můžete se i vydat na druhou stranu Nisy do Zgorzelce a pochutnávat si s pohledem na kulisu starého města, u šumícího jezu, nebo k Berzdorfskému jezeru a užívat si pohledu na vodu a čerstvého vzduchu.
Nezřídka spolu gastronomie a zážitek vytvářejí zvláštní symbiózu, jako je tomu například ve veganské šicí kavárně „Herzstück“. Co se v ní skrývá? Podívejte se dovnitř.
(c) Sabine Wenzel
Řeznictví Büchner: chuťově vynikající a s jedinečnými, krásnými obklady
(c) Europastadt GmbH
Vyrobeno a plněno ve Zhořelci
Od místních sládků a dalších mistrů dobré chuti
Zhořelec byl již dříve znám jako město piva a na starém městě se v řadě sklepů vařívalo pivo. Průmyslově se zde od roku 1869 vyrábí v Pivní manufaktuře Landskron – dnes průmyslové památce – v hlubokých klenutých sklepích oblíbené pivo Landskron. A to dodnes. Kromě toho se v posledních letech etablovaly některé pivovary Craftbeer, které ze Zhořelce opět dělají pravé pivní město.
Ale nejen pivovary rozumí dobře svému řemeslu. Vyplatí se podívat se na pulty a do výloh i dalších manufaktur: ručně vyráběné pralinky, čerstvě pražená káva, nejhezčí řeznictví Německa a nemůžeme zapomenout „perly lásky“ (Liebesperlen), nejmenší zhořeleckou delikatesu.
Regionální, udržitelné a chutné
Z pole na stůl
Rainkost Görlitz zajišťuje, aby se čerstvá, přesně na den sklizená zelenina dostala ze zhořeleckých polí do hrnců zhořeleckých gastronomů. Tento projekt spolu iniciovaly Obermühle Görlitz a RainKultur Görlitz a opírá se o ideu solidárního zemědělství. Každé zařízení (aktuálně deset gastronomů) platí do projektu pevný měsíční příspěvek a na oplátku dostává zeleninu, která byla vypěstována přírodě blízkým, permakulturním způsobem v Görlitz Biesnitz. Projekt byl dokonce v roce 2020 vyznamenán cenou za inovace v cestovním ruchu v zemském okrese Görlitz (v kategorii ubytování/gastronomie) a ve stejném roce získal i cenu publika. Takto Vám přeci bude chutnat dvojnásobně.
Pole společnosti Rainkultur v Görlitz/Biesnitz
P.S. Pole je také možné navštívit.
(c) Europastadt GmbH
Alej dobrot „Naschallee“ – milý regionální trh
Jednou měsíčně je Alej dobrot na náměstí Elisabethplatz oblíbenou atrakcí, která přitahuje mnoho návštěvníků. Obchodníci tu nabízejí výhradně regionální produkty – ovoce, rostliny, sýry a maso, ale i předměty z oblasti uměleckých řemesel. Zhořelecká Alej dobrot doplňuje téměř každodenně otevřený týdenní trh na ulici Elisabethstraße a je mimořádným zážitkem, který si Vás kromě nabídky získá i jedinečnou atmosférou pod korunami mohutných jírovců.
Typ na zajímavou akci
Coolinaria – německo-polské slavnosti vína a dobrot
V jedinečné atmosféře mondénního Poštovního náměstí (Postplatz) v historickém centru Zhořelce se z požitku stává hlavní program. Na Coolinarii mohou hosté samozřejmě ochutnávat a užívat si různé dobroty, ale i zapříst rozhovor s jejich tvůrci. Na programu jsou WineMarket a FoodMarket, na nichž vybraní regionální výrobci představují své lahůdky.
Akce se konala poprvé v roce 2020 a již tehdy nabízela přesvědčivou platformu pro regionální výrobce a gastronomy, sládky a vinaře. Našli byste tu m. j.: Saské státní vinařství na zámku Wackerbarth, saské špičkové vinaře Matthiase Schuha a Martina Schwarze, vinaře Rica Leonhardta z Braniborska, iniciativu „Koš plný štěstí“, tři lokální specializované obchody s vínem, zhořeleckou pražírnu kávy, lokální Craftbeer-pivovar SUDOST, restauraci „Jakobs“, venkovské řeznictví Andreas Wagner nebo restauraci „neiß“.
Příští Coolinaria se uskuteční 21. června 2025 na náměstí Postplatz.
(c) Bäckerei Tschirch
Slezské speciality ve vánoční době
Také ten, kdo si v době adventu žádá mimořádných dobrot, je ve Zhořelci na správném místě. Slezské pekařské umění dokáže vykouzlit velké množství delikates, jako je např. maková štola. A legenda praví, že když se tvořila perníková specialita „Lehnická bomba“, přiložil ruku k receptu sám Krakonoš.
Mezi zhořeleckými řezníky se každý rok o adventu rozpoutá soutěž o to, kdo vyrobí nejlepší vánoční klobásu. Ta totiž kromě mnoha tajných přísad obsahuje vždy i nádech citronu.
Dobrou chuť.